BÁRA STUDIHRADOVÁ, "SPORT JE RELAX"

20. 3. 2017

ROZHOVOR S BÁROU STUDIHRADOVOU - AMBASADORKOU MODO

Pražskou MODO ambasadorkou, napojenou na obchod Cyklo Vape, se stala Barča Studihradová. Stejně jako prodejna od svého vzniku podporuje ženskou cyklistiku a svého času se starala o cyklokrosový tým holek, v čele s Nikolou Noskovou nebo Pavlou Havlíkovou i Barča je se sportem a aktivním životem spjatá od dětství. O všem se rozpovídala v rozhovoru.

Barčo, jak by ses v krátkosti charakterizovala?

Jsem hlavně studentka a jako typický Pražák strávím hodně času ve městě učením nebo prací. Mám štěstí, že mě obojí naplňuje. Volný čas ráda trávím s kamarády při sportu, ať už na kole nebo jinak. Miluju cestování, největším zážitkem pro mě zatím byl měsíc v Indii na vlastní pěst. Jezdívám buď za kulturou nebo za sportovními výzvami. Lákají mě sopky, pyšná jsem na výšlap na nejvyšší horu Japonska, Mt. Fuji (3776 m. n. m.) nebo Mt. Rinjani (3726 m. n. m.) v Indonésii. Kromě toho mě zajímá spousta obskurních věcí, u kterých často nedokážu vysvětlit, jak jsem se k nim dostala a které spolu zdánlivě vůbec nesouvisí. Třeba transpersonální psychologie, judaismus nebo meditace. Nejspíš právě ty mě charakterizují nejlépe.

Studuješ práva, náročný obor. Je pro Tebe sport relaxem při náročnému studiu?

Ano, dá se to tak říct. V nejnáročnějších úsecích studia už ale nastaly i chvíle, kdy musel sport na nějakou dobu ustoupit a veškerou sílu bylo třeba věnovat učení. Naštěstí to zatím bylo vždycky jen na pár týdnů. Během semestru si při sportu ráda vyčistím hlavu, zklidním se a uvolním. Kolo je na to ideální. Můžu si zasportovat a současně se potkat s kamarády. Máme dobrou partu, která je ale složena prakticky ze samých kluků. Těším se, že se díky programu MODO seznámím s dalšíma holkama, které kolo baví.

Řekla bys o sobě, že aktivní způsob života je Tvou životní cestou?

Určitě, neumím si život bez sportu představit. Mimo kolo ráda chodím na Bikram jógu, posílit svaly, nebo si zajezdím na kolečkových bruslích. V naší rodině byl aktivní životní styl vždycky samozřejmostí. Léto jsme s mamkou a sourozenci trávili na kolech na Šumavě, plaveckých soustředěních, nebo tréninky v klubech se sporty, které jsme zrovna dělali. V zimě jsme zase jezdili na sjezdovky nebo na běžky. Mamka v mládí závodně plavala a dělala triatlony. Můj děda Jaroslav Potměšil byl docentem na FTVS a trenérem lyžování a zasadil se o rozvoj sportovních možností zdravotně postižených. Už když jsem byla malá, často si se mnou povídal o významu sportu pro život. Viděla jsem kolem sebe vozíčkáře a slepce jezdit na lyžích, na kole, plavat. Proto cítím vděčnost za to, že je pro mě sport tak snadno dostupný a za to, co mi dává. Nikdy mě ani nenapadlo nesportovat.

Existuje něco, co Tvůj přístup k životu charakterizuje?

To je velmi těžká otázka. Možná obrovská touha hledat a poznávat. Za vůbec nejdůležitější považuji stále zkoušet, využívat příležitosti, které člověku přijdou do cesty. S tím také k životu přistupuji. Snažím se na sobě stále pracovat, rozvíjet co nejširší spektrum své osobnosti, sportovně, intelektuálně, zkušenostně. Cítím silnou odpovědnost za vlastní život a za to, zda jsem schopná nejen brát, ale také nějak přispět naší společnosti.

Jakou roli ve Tvém životě hraje kolo?

Momentálně je to sport, kterému se věnuji nejvíc, i když tomu tak vždycky nebylo. Když po škole nebo po práci sednu na kolo, cítím se jako jiný člověk. Přirovnala bych to k meditaci. Na kole znovu nacházím svůj vnitřní klid, ukotvuji se ve vlastním pojímání života. Baví mě, že kolo není monotónní. Můžu si vybrat, jestli chci na bika do terénu, zlepšovat se v technice nebo na silničku po rovině podél Vltavy. Kolo pro mě ale není jen relax. Mám ráda výzvy a čas od času se zúčastním nějakého závodu. Minulý rok jsem byla například na Superior Bike Adventure u Jičína, kde nás bohužel s parťákem postavil defekt úplně mimo soutěž, ale přesto to byla super zkušenost. Kromě závodů jsem si zajela i jeden z trailů v Dolomitech ze série Stoneman. V neposlední řadě jsem díky kolu potkala svého kluka a spoustu dalších skvělých lidí.

Jsou i jiné sporty, které Tě kromě kola lákají?

Ze sportů, které jsem si nevyzkoušela, mě hodně láká paragliding. Před pár lety jsem na Novém Zealandě skákala z letadla a ta část na padáku se mi líbila nejvíc (smích). Od té doby chci paragliding zkusit, ale nějak na to ještě nedošlo. Zaujal mě také snowkiting. Lákají mě víceméně adrenalinové sporty nebo výzvy. Sama na to nemám fyzičku, ale obdivuji extrémní závody, ať už s kolem nebo bez, kombinující různé sporty.

Jaká je Barča mimo kolo?

To by měli posoudit jiní. Někdy přátelská, upovídaná, upřímná, rozdávající energii. Jindy podrážděná, příliš drzá a uzavřená. Dodám, že se tyto stavy snaží více či méně úspěšně eliminovat.

Když se řekne MODO by Superior Bikes, co Tě jako první napadne?

Skvělý projekt pro holky, který tu chyběl. Jsem ráda, že Superior jako česká značka investoval do rozvoje kol šitých na míru anatomii ženského těla a že jde o kola kvalitní.

A jako druhé?

Moc se těším na holky a na to, až začneme jezdit.

Co Tě na projektu zaujalo natolik, že ses rozhodla se do výběru ambasadorky přihlásit?

Líbila se mi myšlenka vytvoření komunity holek, které vyznávají podobný životní styl. Hned jsem si řekla, že bych se ráda stala její součástí. Víc holek, které by se chtěly jít projet, sháním kolem sebe už delší dobu, tak mě napadlo, že bych mohla projekt v Praze vést. Díky zázemí od CykloVAPE a její nové prémiové prodejny v Praze-Hloubětíně, získá komunita množství výhod.

Díky za Tvé představení a rozhovor. Těšíme se na setkání s Tebou a Tvou MODO bandou v Praze a třeba nějakou hezkou jarní víkendovou vyjížďku spojenou s posezením.